Zpět do obchodu

Registrace

Proč se ženy nemají bát silového tréninku

Je velmi časté, že se ženy ve svém tréninku vyhýbají silovému typu cvičení a těžké práci obecně. Cvičí zkrátka zcela jinak než většina mužů. Ale je to správně?

 

Lze to vidět celkem často, provádění pochybných cviků (např. s nejrůznějšími kladkami) místo použití základních vícekloubových cviků, ale co je podstatnější, tak s velkým počtem opakování s příliš nízkou váhou a ani v posledních opakováních není vidět, že by to pro cvičící bylo nějak významně těžké.  Prostě si to tak nějak “v pohodičce“ a bez většího úsilí odcvičí.

 

Proč? Přetrvává mylný názor, že vyšší počty opakování jsou lepší k pálení tuků. Přitom studie jasně prokazují opak – Subjekty například využili téměř 12krát více energie (kalorií) provedením jednoho opakování při 80 % 1RM vzhledem k jednomu opakování s vahou odpovídající 20 % 1RM, ačkoliv provedli jen 4x více práce.“ Více zde.

Také platí, že pokud v posledních opakováních (v každé sérii) nebudeme muset vyvinout značné úsilí (tedy téměř tzv. “jít na doraz“), cvičení nebude dostatečně efektivní.

 

Dalším argumentem, proč se ženy často vyhýbají silovému cvičení je obava “nechci, aby má postava působila mužně“.

Nicméně tato obava je zcela lichá - odlišnosti v množství svalové hmoty mužů a žen je závislá na hormonech. Speciálně na testosteronu. V průměru mají muži 10x vyšší hladinu testosteronu než ženy. Je třeba si uvědomit, že mužské hormony jsou hlavním důvodem, proč muži mají více svalové hmoty než ženy. Tento faktor je zásadním důvodem, proč muži, co trénují silově rostou mnohem rychleji než ženy.

A dokonce i pro ty “testosteronové“ (bez chemické podpory) muže je velmi těžké přibrat každé další kilo svalů. Vzpomeňte na ty kvanta hubených mladíků, trápících se každý druhý den v posilovnách v marné snaze nabalit na sebe nějaké svaly. Myslíte, že na Vás se nabalí kila svalů jen tím, že projdete kolem dřepovacího stojanu?

A pokud by přeci jen nějakým zázrakem začaly svaly bleskově přibývat, můžete přeci té těžké práce opět zanechat…

 

Závěr:

Nebojte se zkusit zařadit těžké cviky (dřep, mrtvý tah, silová přemístěný, výpady s velkou činkou, bench press) s těžkou váhou např. pro 5-10 opakování a na 5-3 série s takovou váhou, aby poslední opakování byla opravdu těžká.

Odměnou vám bude zrychlený metabolismusvelký energetický výdej při tréninku a zejména, díky použití základních, vícekloubových cviků, funkční, celkově zpevněné tělo.

 

Zpět do obchodu